Що робити якщо розбився ртутний термометр?

0
241

За час нашої роботи ми отримали декілька звернень мешканців про дії при розбитті ртутного термометра. Це нечасті звернення, проте якщо у вас вдома є ртутний термометр ми наполегливо рекомендуємо прочитати цю статтю, щоб мати уявлення про дії в данній ситуації та не допустити паніки, помилок.

Якщо розбився термометр та витікла труть (розтікається вона дрібними кульками металевого кольору):

 1. Негайно виведіть з кімнати дітей, тварин. Бажано на вулицю, з розрахунку на декілька годин, слідкуйте, щоб ніхто не ходив по місцю розливу.
 2. Відчиніть усі вікна – пари дуже небезпечні.
 3. Усі речі які взаємодіяли з ртуттю прийдеться викинути, в тч одяг, килими, ковролін. Зніміть одяг з довгими полами та широкими рукавами, щоб на них не зачепились кульки ртуті.
 4. Для збору, візьміть ліхтарик чи настільну лампу – так зможете побачити маленькі кульки.
 5. Візьміть банку з кришкою, наберіть трохи холодної води. Займіть таке місце щоб менше рухатися та максимально охопити ділянку розливу. Не будуть зайвими респіратор/марлева пов’язка, та гумові рукавиці.
 6. ЗАБОРОНЕНО кульки ртуті змітати віником (від цього вони розбиваються на дрібні кульки, частково залишаються між волокнами віника). Категорично заборонено використовувати пилосмок (це призводить до нагріву ртуті та викид її у кімнату у дрібному стані). До того ж пилосмок потім прийдеться викинути.
 7. Зігнутим аркушем паперу, повільними рухами всі дрібні кульки зведіть в великі. Вони легко зливаються і так само легко розбиваються. Підчепить аркушем паперу та киньте у банку з водою. Туди ж відправте усі залишки термометра. Банка з ртуттю має бути постійно зачинена. Кульки з важкодоступних місць можна збирати гумовою грушею, скотчем.
 8. Особливу увагу зверніть на шви плитки, ламінату, паркету, місця під меблями. Плінтуса біля місця розливу краще зняти, щоб переконатись що там не має залишків ртуті. Повертаючи ліхтарик під різним кутом можна побачити найменші кульки. ртуті.
 9. Після збору необхідно поверхню аварії обробити міцним розчином марганцю. Якщо маргацю вдома не має – протирайте усю поверхню і всі щілини вологими серветками, довго і ретельно. Усі вони негайно викидаються в окрему банку, туди ж підуть аркуші, рукавиці…
 10. Після того як у вас не залишилось сумніві що усе зібрано – промийте мильною водою з додаванням соди (50гр/літр) спочатку місце розливу, а потім свіжою водою усю кімнату. Ганчірку цю також викидаємо.
 11. Залишайте відчиненими вікна і їдьте за адресою: м. Ірпінь, вулиця Натана Рибака, 2А. Там знаходиться частина МНС (пожежна частина). Без питань банки з ртуттю та ганчір’ям приймаються ними для утилізації. Не викидайте їх у сміття!!!!!
 12. Необхідно добре провітрити кімнату після збору, чим довше там краще, та не заходити до неї. Ідеально на добу поїхати до друзів, родичів та проінструктувати їх по діям в цій ситуації). По приїзду провітрювати минімум по 10-15 хв на протязі 10 днів для повного вивітрювання парів ртуті.

Будьте здорові та не бийте ртутні термометри)